W piątkowy wieczór nieco mniej oficjalnie rozpoczął się piętnasty Jarmark Cysterski w Pelplinie. Na nocne zwiedzanie katedry i koncert muzyki dawnej przybyła spora grupa mieszkańców i gości, których powitali ksiądz proboszcz Tadeusz Brzeziński oraz pani Alicja Słyszewska. Prawdę historyczną przeplecioną legendami przybliżyli zebranym przewodnicy, którzy przebrali się za cystersów i szlachciców.

---

W sobotę o 14.00 uroczyście zainaugurowano jarmark. Wiele osób podziwiało kolorowe stragany i stoiska, sportowe zmagania uczniów szkół w średniowiecznych konkurencjach i inne atrakcje.

---

W niedzielę najważniejszym punktem programu była uroczysta msza święta rozpoczęta o godzinie 10. Zaraz po niej ponownie można było usłyszeć dawną muzykę, tym razem już jako zwieńczenie IX przeglądu zespołów, które otrzymały odpowiednie nagrody i wyróżnienia z rąk m.in. księdza proboszcza, burmistrza miasta i gminy Pelplin czy pani poseł Anny Fotygi.

O 13.30 zgodnie z tradycją ulicami miasta przeszedł barwny pochód, a książę symbolicznie otrzymał klucz do miasta aby władać nim w tym wyjątkowym dniu.

Aż do wieczora można było ponownie pochylić się nad duchowym i kulturowym dziedzictwem cystersów w czasie pokazów i warsztatów w krużgankach, spacerować między straganami kuszącymi pysznym jedzeniem czy też po prostu odpocząć w miłej średniowiecznej atmosferze.

Galeria zdjęć »

Parafia Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie | parafia-pelplin.pl

Powrót do góry