W lutym łączymy się z Papieżem w modlitwie: 
Módlmy się w intencji kobiet – ofiar przemocy, aby były chronione przez społeczeństwo, a ich cierpienia były dostrzegane i wysłuchiwane.

Ksiądz Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna
utrzymuje dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych, dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem koronawirusem. W czasie celebracji liturgicznych i poza nimi należy zachowywać zarządzenia władz kościelnych i państwowych. Wszyscy uczestnicy nabożeństw w Bazylice katedralnej i kościele Bożego Ciała są zobowiązani do zasłaniania twarzy maseczką.

Trwa Wielki Post. Kościół Święty przypomina: Wszyscy wierni obowiązani są czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni okresu postu i pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele. Powstrzymywanie się od zabaw pomaga w opanowaniu instynktów i sprzyja wolności serca.

Czynami pokutnymi są:
– modlitwa
– jałmużna
– uczynki pobożności i miłości
– umartwienie przez wierniejsze pełnienie obowiązków
– wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post.
Czasem pokuty w Kościele są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia we wszystkie piątki i środę popielcową. Post obowiązuje w Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w czasie Wielkiego Postu.  

Dzisiaj suma o godz. 10.00 pod przewodnictwem Księdza Biskupa Pomocniczego Arkadiusza Okroja. Podczas Mszy św. Ksiądz Biskup udzieli posługi lektoratu i akolitatu klerykom Seminarium Duchownego.

Gorzkie Żale o godz. 15.00. 
Za udział w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny.
Gorzkie Żale: 
– z udziałem dzieci w niedzielę o godz. 11.40
– z udziałem młodzieży o godz. 13.10.

W środę (3 marca) o godz. 17.30 w kościele Bożego Ciała wspólna modlitwa różańcowa przed Mszą św. wieczorną i nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W tygodniu przypadają Dni Eucharystyczne:
– w pierwszy czwartek miesiąca (4 marca) o godz. 18.00 w Bazylice katedralnej Msza św. za Wyższe Seminarium Duchowne oraz modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne.
– w pierwszy piątek miesiąca (5 marca) spowiedź św. od 16.30 w kościele Bożego Ciała.
Droga Krzyżowa w kościele Bożego Ciała o godz.:
– 16.00,
– 17.00, w łączności ze Mszą św.,
– 18.00,
– 19.00.
– w pierwszą sobotę miesiąca (6 marca) ze względu na czas pandemii chorych i ludzi starszych z posługą sakramentalną odwiedzimy tylko na specjalne życzenie.

W przyszłą niedzielę (7 marca) przypada 79. rocznica śmierci Sługi Bożego biskupa Konstantyna Dominika (1942). Zachęcamy do nawiedzenia cmentarza, na którym spoczywa Sługa Boży oraz do modlitw w intencji pomyślnego zakończenia Jego procesu beatyfikacyjnego. Zwracamy się z gorącą prośbą, aby o łaskach i cudach wyproszonych za wstawiennictwem Sługi Bożego Księdza Biskupa Konstantyna Dominika wierni powiadamiali swojego duszpasterza bądź bezpośrednio Kurię Diecezjalną Pelplińską.
Mszą św. o godz. 12.00 dzieci i młodzież z Zespołu Szkół nr 2 uczci swojego Patrona prosząc o wyniesienie na ołtarze.

Wystawienie Najświętszego Sakramentu w kościele Bożego Ciała od godz. 8.30 do 17.00.

Transmisje nabożeństw z kościoła Bożego Ciała na naszej stronie parafialnej www.parafia-pelplin.pl:
– w każdą niedzielę o godz. 18.00 – Msza św. dla chorych,
– w każdy piątek Droga Krzyżowa o godz. 18.00 w łączności ze Mszą św. wieczorną.

ks. Tadeusz Brzeziński 
Proboszcz parafii katedralnej

Parafia Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie | parafia-pelplin.pl

Powrót do góry