W marcu łączymy się z Papieżem w modlitwie:
Módlmy się, aby osoby, które w różnych częściach świata ryzykują życie dla Ewangelii, zarażały Kościół swoją odwagą i swoim misyjnym zapałem.

Trwa Wielki Post. Kościół Święty przypomina:
Wszyscy wierni obowiązani są czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni okresu postu i pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele. Powstrzymywanie się od zabaw pomaga w opanowaniu instynktów i sprzyja wolności serca.

Czynami pokutnymi są:
– modlitwa
– jałmużna
– uczynki pobożności i miłości
– umartwienie przez wierniejsze pełnienie obowiązków
– wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post.
Czasem pokuty w Kościele są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia we wszystkie piątki i środę popielcową. Post obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w czasie Wielkiego Postu.

W środę (6 marca) o godz. 17.30 wspólna modlitwa różańcowa przed Mszą św. wieczorną i nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W czwartek  (7 marca) przypada 82. rocznica śmierci Sługi Bożego Biskupa Konstantyna Dominika. Tego dnia uczci swojego Patrona Szkoła Podstawowa nr 2.
O godz. 11.00 Msza św. oraz podsumowanie międzyszkolnego konkursu o Słudze Bożym. Następnie udamy się na cmentarz, aby modlić się w miejscu spoczynku Sługi Bożego.
O godz. 18.00 Msza św. za Wyższe Seminarium Duchowne oraz modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne.

W piątek (8 marca) przypada 552. rocznica poświęcenia Bazyliki katedralnej w Pelplinie.
O godz. 18.00 Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny.
Droga Krzyżowa w kościele Bożego Ciała o godz.:
– 16.00,
– 17.00 w łączności ze Mszą św.,
– 19.15 z udziałem młodzieży w Bazylice katedralnej.
Z racji Uroczystości w Bazylice katedralnej Drogi Krzyżowej o godz. 18.00 nie będzie.

Gorzkie Żale o godz. 15.00.
Za udział w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny.
Gorzkie Żale z udziałem dzieci w niedzielę o godz. 11.40.

Collegium Marianum Liceum Katolickie im. Jana Pawła II w Pelplinie zaprasza tegorocznych absolwentów szkoły podstawowej oraz inne osoby zainteresowane działalnością szkoły na dni otwarte. Odbędą się one w soboty 9 marca i 20 kwietnia 2024 r. w godz. od 10.00 do 13.00.

W kościele Bożego Ciała można skorzystać z Sakramentu Pojednania w ramach tzw. Stałego Konfesjonału. Codziennie (od poniedziałku do soboty z wyjątkiem uroczystości i dni ustawowo wolnych od pracy) w godzinach od 15.00 do 17.00 dyżur w konfesjonale będą pełnić kapłani mieszkający i posługujący w Pelplinie. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z tej dodatkowej możliwości przystąpienia do Sakramentu Pokuty.

Wystawienie Najświętszego Sakramentu w kościele Bożego Ciała od godz. 8.30 do Mszy św. wieczornej (od poniedziałku do piątku).

ks. Tadeusz Brzeziński  
Proboszcz parafii katedralnej

Parafia Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie | parafia-pelplin.pl

Powrót do góry