W marcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby prześladowani chrześcijanie doświadczyli wsparcia całego Kościoła przez modlitwę i w postaci pomocy materialnej.

Trwa Wielki Post. Kościół Święty przypomina: Wszyscy wierni obowiązani są czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni okresu postu i pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele. Powstrzymywanie się od zabaw pomaga w opanowaniu instynktów i sprzyja wolności serca.

Czynami pokutnymi są:
– modlitwa
– jałmużna
– uczynki pobożności i miłości
– umartwienie przez wierniejsze pełnienie obowiązków
– wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post.
Czasem pokuty w Kościele są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia we wszystkie piątki. Post obowiązuje w Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w czasie Wielkiego Postu.
Młodzież przygotowująca się do Sakramentu Bierzmowania uczestniczy we Mszy św. o godz. 13.30.
Gorzkie Żale o godz. 15.00.
Gorzkie żale:
– z udziałem dzieci w niedzielę o godz. 11.40
– z udziałem młodzieży o godz. 13.10.
Kolekta dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie.

W środę o godz. 17.30 w kościele Bożego Ciała wspólna modlitwa różańcowa przed Mszą św. wieczorną i nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Po Mszy św. wieczornej spotkanie dla wszystkich, którzy 25 marca br., w uroczystość Zwiastowania Pańskiego pragną przyjąć Duchową Adopcję Dziecka Poczętego.

W czwartek o godz. 18.00 w Bazylice katedralnej Msza św. za Wyższe Seminarium Duchowne oraz modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne.

Droga Krzyżowa (w piątek) w kościele Bożego Ciała:
– z udziałem dzieci w wieku przedszkolnym do klas III o godz. 16.00
– z udziałem dzieci starszych o godz. 17.00
– z udziałem dorosłych o godz. 18.00 przed Mszą św. wieczorną
– o godz. 19.00 Droga Krzyżowa z udziałem młodzieży
Tego dnia przypada Narodowy Dzień Życia.

Parafialny Zespół Caritas organizuje zbiórkę darów świątecznych pod hasłem „Serce pełne dobra miej” z przeznaczeniem dla najbardziej potrzebujących rodzin. Zbiórka darów odbędzie się na terenie parafii w piątek i sobotę (24-25 marca). W przebiegu całej akcji uczestniczyć będą: członkowie Zespołu Caritas Parafii oraz młodzi wolontariusze z Parafialnego Centrum Dzieci i Młodzieży. Miejsca zbiórek: sklepy i hurtownie. Zwracamy się z gorącą prośbą o poparcie tego dzieła.

W sobotę (25 marca) przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego, na Mszy św. o godz. 18.00 w Bazylice katedralnej będziemy mogli podjąć duchową adopcję dziecka poczętego. Przypomnijmy: jest to modlitwa w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej z dwudziestu Tajemnic Różańca oraz modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Można także dołączyć dowolnie wybrane praktyki, np. częstszą spowiedź i Komunię św., adorację Najświętszego Sakramentu czy pomoc osobom potrzebującym. Wszystkich, którzy pragną włączyć się we wspólną modlitwę Kościoła zapraszamy do udziału we Mszy św., modlitwy można odebrać w zakrystii abyśmy mogli przygotować się poprzez wspólną modlitwę do przyjęcia adopcji duchowej.
Tego dnia przypada 25. rocznica reorganizacji Diecezji Pelplińskiej (1992).
Także w sobotę (25 marca) Collegium Marianum, Liceum Katolickie im. Jana Pawła II w Pelplinie, organizuje w godz. 10.00-13.00 Dzień Otwarty Szkoły. W programie możliwość spotkania z dyrekcją, gronem pedagogicznym i uczniami Collegium oraz sposobność obejrzenia budynku z internatem. Placówka zaprasza do Pelplina absolwentów gimnazjów wraz z ich rodzicami, a także wszystkich zainteresowanych działalnością Szkoły. Szkoła przylega do Katedry Pelplińskiej, mieści się przy Alei Cystersów 2 w Pelplinie. Kontakt: tel. 58 536 49 32, www.collegiummarianum.pl

Wspólny różaniec przy relikwiach św. Jana Pawła II codziennie o godz. 7.30 w katedrze.

Wystawienie Najświętszego Sakramentu codziennie w kościele Bożego Ciała od godz. 8.30.

Odeszli do wieczności:
śp. Zdzisław Borkowski, zamieszkały w Pelplinie, ul. Dworcowa 20C/4
śp. Maria Faculak, zamieszkała w Rożentalu 44
śp. Jadwiga Chyła, zamieszkała w Pelplinie, ul. Dworcowa 13A/2.
Pogrzeb we wtorek o godz. 10.00

Naszych zmarłych parafian polecajmy Bożemu miłosierdziu.