W marcu  łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby prześladowani chrześcijanie doświadczyli wsparcia całego Kościoła przez modlitwę i w postaci pomocy materialnej.

Trwa Wielki Post. Kościół Święty przypomina: Wszyscy wierni obowiązani są czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni okresu postu i pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele. Powstrzymywanie się od zabaw pomaga w opanowaniu instynktów i sprzyja wolności serca.

Czynami pokutnymi są:
– modlitwa
– jałmużna
– uczynki pobożności i miłości
– umartwienie przez wierniejsze pełnienie obowiązków
– wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post.
Czasem pokuty w Kościele są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia we wszystkie piątki i środę popielcową. Post obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia.
Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w czasie Wielkiego Postu.

Gorzkie Żale o godz. 15.00.
Za udział w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny.
Gorzkie żale:
– z udziałem dzieci w niedzielę o godz. 11.40
– z udziałem młodzieży o godz. 13.10.

W środę (7 marca) przypada 76. rocznica śmierci Sługi Bożego biskupa Konstantyna Dominika (1942). Zachęcamy do nawiedzenia cmentarza, na którym spoczywa Sługa Boży oraz do modlitw w intencji pomyślnego zakończenia Jego procesu beatyfikacyjnego. Zwracamy się z gorącą prośbą, aby o łaskach i cudach wyproszonych za wstawiennictwem Sługi Bożego Księdza Biskupa Konstantyna Dominika wierni powiadamiali swojego duszpasterza bądź bezpośrednio Kurię Diecezjalną Pelplińską.
Msza św. o wyniesienie na ołtarze Sługi Bożego z udziałem młodzieży z Zespołu Szkół nr 2 w środę (7 marca) w Bazylice katedralnej o godz. 11.30. Do udziału we Mszy św. serdecznie zapraszamy.
Uczczenie Sługi Bożego odbędzie się na terenie Zespołu Szkół nr 2 podczas spotkań i akademii. Po Mszy św. udamy się na parafialny cmentarz.
Tego dnia o godz. 17.30 w kościele Bożego Ciała wspólna modlitwa różańcowa przed Mszą św. wieczorną i nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W czwartek (8 marca) o godz. 18.00 Msza św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny w 546. rocznicę poświęcenia Bazyliki katedralnej w Pelplinie. Do udziału w Uroczystości serdecznie zapraszamy.

Droga Krzyżowa (w piątek) w kościele Bożego Ciała:
– o godz. 16.00 z udziałem dzieci w wieku przedszkolnym do klas III,
– o godz. 17.00 z udziałem dzieci starszych,
– o godz. 18.00 z udziałem dorosłych w łączności ze Mszą św.,
– o godz. 19.00 z udziałem młodzieży.

Parafialny Zespół Caritas organizuje zbiórkę darów świątecznych pod hasłem „Serce pełne dobra miej” z przeznaczeniem dla najbardziej potrzebujących rodzin. Zbiórka darów odbędzie się na terenie parafii w piątek i sobotę (9-10 marca). W przebiegu całej akcji uczestniczyć będą: członkowie Zespołu Caritas Parafii oraz młodzi wolontariusze z Parafialnego Centrum Dzieci i Młodzieży. Miejsca zbiórek: sklepy i hurtownie. Zwracamy się z gorącą prośbą o poparcie tego dzieła.

Wspólny różaniec przy relikwiach św. Jana Pawła II codziennie o godz. 7.30 w katedrze.

Wystawienie Najświętszego Sakramentu w kościele Bożego Ciała od godz. 8.30 do 17.00.

Odeszli do wieczności:
śp. Gertruda Blum, zamieszkała w Pelplinie, ul. Dworcowa 11
śp. Gertruda Jakubiak, zamieszkała w Pelplinie, ul. Dworcowa 16B
Nasze zmarłe siostry polecajmy Bożemu miłosierdziu.

ks. Tadeusz Brzeziński 
Proboszcz parafii katedralnej

Parafia Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie | parafia-pelplin.pl

Powrót do góry