We wrześniu łączymy się z Papieżem w modlitwie:
Módlmy się, aby zasoby planety nie były rabowane, ale dzielone w sposób uczciwy i z poszanowaniem.

W związku z decyzją władz państwowych, znoszącą od 30 maja br. limit uczestników zgromadzeń religijnych w kościołach, Ksiądz Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna z dniem 6 czerwca 2020 r. odwołuje dyspensę ogólną od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych, udzieloną 25 marca 2020 r. Utrzymuje dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych, dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem koronawirusem.  W czasie celebracji liturgicznych i poza nimi należy zachowywać  zarządzenia władz kościelnych i państwowych. Wszyscy uczestnicy nabożeństw w Bazylice katedralnej i kościele Bożego Ciała są zobowiązani do zasłaniania twarzy maseczką.

Pragniemy poinformować parafialną wspólnotę iż jeden z księży pełniący posługę w parafii katedralnej został zakażony koronawirusem. Obecnie przebywa na kwarantannie. Osoby, które uczestniczyły we Mszy św.: w poniedziałek (24.08.) o godz. 18.00 w kościele Bożego Ciała, we wtorek (25.08.) o godz. 7.00 i 8.00 w Bazylice katedralnej oraz w środę (26.08.) o godz. 8.00 w Bazylice katedralnej, jeżeli zauważą u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy proszeni są o kontakt z tczewskim Sanepidem.

Kończą się wakacje. Pragniemy Panu Bogu podziękować za czas wypoczynku i prosić o Boże błogosławieństwo na nowy rok szkolny i katechetyczny dla dzieci i młodzieży.
Dzisiaj na Mszy św. o godz. 12.00 pobłogosławimy tornistry i przybory szkolne dzieciom rozpoczynającym naukę w szkole.
O godz. 13.30 Msza św. na rozpoczęcie roku szkolnego i katechetycznego dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych.
Spotkanie dla rodziców dzieci z Zespołu Kształcenia i Wychowania nr 1 przed ich uroczystością komunijną po Mszy św. o godz. 12.00

Spotkanie dla rodziców dzieci z Zespołu Szkół nr 2 przed ich uroczystością komunijną w niedzielę (6 września 2020 roku) po Mszy św. o godz. 12.00

W poniedziałek (31 sierpnia) zapraszamy scholę parafialną o godz. 12.00 do kościoła Bożego Ciała na spotkanie przed uroczystościami wrześniowymi.

We wtorek (1 września) o godz. 8.00 Msza św. w Bazylice katedralnej na rozpoczęcie roku szkolnego i katechetycznego. Przed Mszą św. okazja do spowiedzi.

W środę o godz. 17.30 wspólna modlitwa różańcowa przed Mszą św. wieczorną i nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W tygodniu przypadają dni eucharystyczne:
– pierwszy czwartek miesiąca (3 września) o godz. 18.00 Msza św. za Wyższe Seminarium Duchowne oraz modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne.
– pierwszy piątek miesiąca (4 września). Po Mszy św. o godz. 8.00 modlitwy przed wystawionym Najświętszym Sakramentem.
Spowiedź św. od godz. 16.30 w kościele Bożego Ciała.
O godz. 17.00 Msza św. z udziałem dzieci.
– pierwsza sobota miesiąca (5 września). Po Mszy św. o godz. 8.00 modlitwy przed wystawionym Najświętszym Sakramentem.
Tego dnia w Bazylice katedralnej odbędzie się konferencja dla katechetów naszej diecezji z okazji rozpoczęcia roku szkolnego i katechetycznego. O godz. 11.00 Msza św. pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny, koncelebrowana z księżmi wizytatorami.
W godzinach od 11.00 do 19.30 odbędzie się kolejne spotkanie młodzieży z diecezji pelplińskiej „Modlitwa z Wami za Was 2”,  (pierwsze spotkanie miało miejsce na zakończenie roku szkolonego 20 czerwca 2020 r.). Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na plakatach. Jest to doskonała okazja, żeby zawierzyć Panu Bogu nowy rok szkolny i akademicki.
Chorych i ludzi starszych z posługą sakramentalną odwiedzimy w godzinach przedpołudniowych.

W przyszłą niedzielę, 6 września o godz. 10.00 dzieci z Zespołu Kształcenia i Wychowania nr 1 przystąpią po raz pierwszy do Stołu Pańskiego. W ciągu tygodnia dzieci w strojach komunijnych uczestniczyć będą we Mszy św. i nabożeństwie o godz. 17.00.
Spowiedź święta dla dzieci i ich rodzin przed uroczystością Pierwszej Komunii Świętej w piątek (4 września) w Bazylice katedralnej o godz. 15.30.

Z dniem 20 sierpnia Ksiądz Biskup Diecezjalny minował wikariuszem parafii katedralnej ks. Krzysztofa Piątka, wcześniej wikariusza w parafii pw. Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela w Chojnicach. Księdzu wikariuszowi życzymy Bożego błogosławieństwa w posługiwaniu w naszej parafii.

Spowiedź św. 15 minut przed każdą Mszą św.

Wystawienie Najświętszego Sakramentu w kościele Bożego Ciała w ciągu całego tygodnia od Mszy św. porannej do Mszy św. wieczornej.

Ksiądz Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna udzieli sakramentu bierzmowania młodzieży naszej parafii 25 września (w piątek) o godz. 18.00 w Bazylice katedralnej. Przygotowujących się do sakramentu pragniemy ogarnąć serdeczną modlitwą.

W każdą niedzielę Msza św. dla chorych z kościoła Bożego Ciała o godz. 18.00 transmitowana jest na naszej stronie parafialnej www.parafia-pelplin.pl

ks. Tadeusz Brzeziński 
Proboszcz parafii katedralnej

Parafia Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie | parafia-pelplin.pl

Powrót do góry