W sierpniu łączymy się z Papieżem w modlitwie:
Módlmy się, aby Światowy Dzień Młodzieży w Lizbonie pomógł młodym ludziom wyruszać w drogę i dawać świadectwo Ewangelii własnym życiem.

We wtorek (15 sierpnia) przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – uroczystość odpustowa Bazyliki katedralnej.
Tego dnia Msze św. w porządku niedzielnym.

Porządek uroczystości:
– 14 sierpnia (poniedziałek) w wigilię Wniebowzięcia NMP
 o godz. 20.00 wspólny różaniec, Apel Jasnogórski i procesja wewnątrz Bazyliki. Na rozpoczęcie uroczystości proszę o zabranie świec. Z racji uroczystości odpustowych Apel Jasnogórski przeniesiony jest z niedzieli na poniedziałek.

– 15 sierpnia (wtorek) o godz. 10.00 Msza św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny.
O godz. 15.00 uroczyste Nieszpory. Błogosławieństwo kłosów zbóż, ziół i kwiatów po każdej Mszy św. oraz po Nieszporach.
W łączności z odpustem Parafii Katedralnej – uczcimy św. Bernarda – patrona naszego miasta i 4. Walne Plachandry Kociewskie. Na dalsze wspólne świętowanie zapraszamy na teren przy Kociewskim Centrum Kultury. Szczegółowy program znajduje się na plakatach na terenie naszego miasta.

Od kilku dni Słowenia zmaga się ze skutkami jednej z największej powodzi ostatnich dekad. Pod wodą znalazły się 2/3 kraju, a straty szacowane są na setki milionów euro. 15 sierpnia br. będzie Dniem Ogólnopolskiej Solidarności ze Słowenią. W Uroczystość Wniebowzięcia NMP pragniemy modlić się za poszkodowanych w powodzi, prosząc dla nich o nadzieję, siły i środki materialne, niezbędne w walce ze skutkami powodzi. Tego dnia po Mszy św. przed Bazylika katedralną będzie można składać ofiary, jako pomoc dla mieszkańców Słowenii.

W środę (16 sierpnia) o godz. 17.30 wspólna modlitwa różańcowa przed Mszą św. wieczorną i nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
O godz. 19.00 koncert w Bazylice katedralnej w ramach XXV Jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej.

W czwartek (17 sierpnia) o godz. 18.00 Msza św. za Wyższe Seminarium Duchowne oraz modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne.

W piątek 15 minut przed Mszą św. wieczorną koronka do Miłosierdzia Bożego.

Z dniem 20 sierpnia 2023 roku Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna odwołał ks. mgr. lic. Grzegorza Miotka z urzędu wikariusza parafii pw. Wniebowzięcia NMP i zamianował członkiem zespołu Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Pelplińskiej. Księdzu Grzegorzowi dziękujemy za posługę kapłańską w naszej parafialnej wspólnocie i życzymy, aby Pan Bóg prowadził bezpiecznie swoimi drogami, a Duch Święty oświecał i dodawał mocy w podejmowaniu nowych zadań w Chrystusowym Kościele dla dobra jego wiernych.

Z dniem 20 sierpnia 2023 roku Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna odwołał ks. mgr. lic. Stanisława Mejera z urzędu wikariusza parafii pw. Wszystkich Świętych w Skórczu i zamianował wikariuszem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Pelplinie. Księdzu Stanisławowi życzymy, aby dobry Bóg pozwolił dalej rozwijać talenty na rzecz Chrystusowego Kościoła w naszej parafialnej wspólnocie i dodawał siły na nowe wyznaczone przez Kościół zadania.

Wystawienie Najświętszego Sakramentu w kościele Bożego Ciała od godz. 8.30 do Mszy św. wieczornej (od poniedziałku do piątku).

W miesiącu sierpniu spowiedź św. 15 minut przed każdą Mszą św.