W poniedziałek (9 kwietnia) przypadała Uroczystość Zwiastowania Pańskiego (przeniesiona z 25 marca). Na Mszy św. o godz. 18.00 w Bazylice katedralnej nasi parafianie podjęli duchową adopcję dziecka poczętego. Duchowa adopcja to modlitwa w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej z dwudziestu Tajemnic Różańca oraz modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Można także dołączyć dowolnie wybrane praktyki, np. częstszą spowiedź i Komunię św., adorację Najświętszego Sakramentu czy pomoc osobom potrzebującym.

W niedzielę Bożego Miłosierdzia (8 kwietnia) w Kościele Bożego Ciała odbyło się nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia. W godzinach od 14:30 do 15:30 trwała wspólna adoracja, a o godzinie 15:00 odmówiona została koronka do Bożego Miłosierdzia. Nabożeństwu przewodniczył ks. Proboszcz Tadeusz Brzeziński.

W sobotę, 7 kwietnia 2018 r. diecezja pelplińska dziękowała za święcenia biskupie ks. abp. Waldemara Sommertaga. Z tej okazji celebrowana była uroczysta Msza Święta dziękczynna w pelplińskiej katedrze. Liturgii przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Abp Sommertag. Zebranych powitał biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Wśród koncelebransów był nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, biskup toruński Wiesław Śmigiel oraz biskupi pomocniczy z Gdańska Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński oraz stu księży.

W Wielką Sobotę o godz. 21:00 Ks. Biskup Diecezjalny przewodniczył Wigilii Paschalnej. Wigilia Paschalna to liturgia sprawowana w noc Zmartwychwstania Pańskiego. Stanowi integralną i najważniejszą część Triduum Paschalnego, dorocznej uroczystości, w czasie której celebruje się Misterium paschalne.

Tradycyjnie w Wielką Sobotę święci się pokarmy, które zostanę spożyte podczas śniadania wielkanocnego. Ks. Proboszcz dokonał poświęcenia pokarmów w Bazylice katedralnej o godz. 12:00, 14:00 i 16:00 oraz w Rożentalu i Janiszewie.

W Wielki Piątek o godz. 17:00 w Bazylice katedralnej Ks. Biskup Senior Piotr Krupa przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej. Liturgia Wielkopiątkowa składa się z 4 części: liturgia Słowa, adoracja Krzyża, Komunia św. i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Adoracja w Grobie Pańskim trwać będzie do Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę o godz. 21:00.

W Wielki Piątek o godz. 12:00 odbyła się Droga Krzyżowa na Górze Jana Pawła II. Nabożeństwu przewodniczył Ks. Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna. Rozważanie Męki i Śmierci Pana Jezusa miało nam pomóc pojąć mądrość Chrystusowego krzyża, który prowadzi do Zmartwychwstania.

W Wielki Czwartek o godz. 18:00 w Bazylice katedralnej Ks. Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej. Podczas Mszy św. Ks. Biskup obmył nogi 12 mężczyznom. Msza św. zakończyła się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Ołtarza Przechowania.