Odpust ku czci Wniebowzięcia NMP obchodzony jest wraz z dniem św. Bernarda - patrona naszego miasta. Na Przystani Jana III Sobieskiego miała miejsce odsłona biesiadna, koncerty oraz prezentacja darów natury z produktami pszczelimi.

O godz. 15:00 w Bazylice katedralnej odbyły się uroczyste nieszpory pod przewodnictwem ks. Proboszcza Tadeusza Brzezińskiego. Podczas nieszporów zostały poświęcone kłosy zbóż, ziół i kwiatów. 

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) to dzień odpustu w Bazylice katedralnej. Uroczystej sumie odpustowej o godz. 10:00 przewodniczył Ks. Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna.  

W wigilię Uroczystości Wniebowzięcia NMP w Bazylice katedralnej o godz. 20:00 wspólnota parafialna pod przewodnictwem Ks. Proboszcza Tadeusza Brzezińskiego zgromadziła się na modlitwie różańcowej i Apelu Jasnogórskim. W modlitwie zawierzyliśmy całą naszą parafię prosząc o owocne przeżycie odpustu parafialnego. 

W poniedziałek 13 sierpnia w godzinach rannych pielgrzymi z Diecezji Pelplińskiej dotarli na Jasną Górę. Przez dwa tygodnie pątnicy przemierzyli w upale, trudzie i zmęczeniu wiele kilometrów, by powierzyć wszystkie swoje i nasze intencje Pani Jasnogórskiej.  O godz. 11:30 na Wałach Jasnogórskich została odprawiona Msza św. na zakończenie XXVII Pieszej Pielgrzymki Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę. W tym roku około tysiąc pielgrzymów przywędrowało z naszej Diecezji na Jasną Górę. Z parafii katedralnej wzięło udział w pielgrzymce 41 osób.

W poniedziałek (30 lipca) wyruszyła z Tczewa XXVII Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pielgrzymi pod przewodnictwem ks. Piotra Lipkowskiego przez dwa tygodnie na pątniczym szlaku będą przeżywali swoistego rodzaju rekolekcje w drodze. Pierwszego dnia pielgrzymowania grupa tczewska miała postój w Pelplinie. Życzymy pielgrzymom bezpiecznej drogi do tronu Pani Jasnogórskiej i zapewniamy o naszej pamięci i modlitwie w intencji pielgrzymów.  

Parafialny obóz służb liturgicznych odbył się w dniach 5-11 lipca w samym sercu Kaszub czyli w Szymbarku. Ten gościnny zakątek stał się dla nas miejscem wypoczynku i regeneracji sił zarówno duchowych jak i fizycznych. Dziękujemy naszemu Księdzu Proboszczowi za możliwość zrealizowania tego wyjazdu i mnóstwa atrakcji, które pozwoliły nam zauważyć jak ważna w Kościele jest wspólnota. Pamiętajmy, że radość, którą przeżywamy i dzielimy z innymi to dwa razy tyle radości. Bóg zapłać więc za dar wspólnoty i każdą chwilę, która pozwoliła nam te wakacje przeżyć razem z Panem Bogiem.

Na ognisku z okazji zakończenia półkolonii, dzieci ze świetlicy parafialnej gościły Panią Lucynę Herkt - Dyrektor Oddziału BZWBK w Pelplinie. Pni Dyrektor wręczyła nagrody uczestnikom projektu "Książka i sztuka nie są mi obce". Projekt realizowaliśmy w naszej świetlicy dzięki wsparciu Fundacji BZWBK w ramach programu Bank Dziecięcych Uśmiechów. Dzięki realizacji projektu dzieci miały okazję poznać z bliska największe skarby Pelplina: katedrę oraz Muzeum Diecezjalne. Świetliki miały okazję poznać pracę średniowiecznych skrybów i przekonać się jak trudną sztuką było ręczne przepisywanie książek. Zobaczyły jak wygląda pierwsza drukowana książka i dowiedziały się dlaczego była i jest bezcenna.

W niedzielę 22 lipca w Bazylice katedralnej wspólną modlitwą otoczyliśmy wszystkich kierowców, podróżujących oraz pielgrzymów, wypraszając dla nich Boże błogosławieństwo i wstawiennictwo św. Krzysztofa.

Po każdej Mszy świętej na placu przed katedrą udzielano błogosławieństwa kierowcom, wręczając im specjalną modlitwę aby pamiętali o odpowiedzialności za siebie i za drugich.

Parafia Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie | parafia-pelplin.pl

Powrót do góry