W niedzielę 18 lutego podczas Mszy św. o godz. 10:00 biskup pelpliński Ryszard Kasyna promował nowych akolitów i lektorów Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

Podczas Mszy św. w bazylice katedralnej alumni IV roku otrzymali promocję do posługi akolitów a klerycy roku III formacji seminaryjnej przyjęli promocję lektoratu.

W sobotę (17 lutego) o godz. 11:00 w pelplińskiej katedrze odbyło się nabożeństwo pokutne kapłanów Diecezji Pelplińskiej. Modlitwie przewodniczył biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Homilię wygłosił ks. dr hab. Adam Rybicki.

W piątek, 2 lutego 2018 r. Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna przewodniczył o godz. 11:00 Mszy świętej w bazylice katedralnej z okazji Światowego Dnia Życia Osób Konsekrowanych.

Okres Bożego Narodzenia zakończył się w niedzielę Chrztu Pańskiego (7 stycznia). W naszej tradycji jest zwyczajem, że do Święta Ofiarowania Pańskiego (2 lutego) w naszych kościołach i domach zachowujemy wystrój bożonarodzeniowy jak również śpiewamy kolędy. Zachęcamy do odwiedzenia galerii zdjęć, w której można zobaczyć fotografie z jasełek, które odbyły się w sali kominkowej jak również wystrój bożonarodzeniowy w bazylice katedralnej i kościele Bożego Ciała. 

28 stycznia 1920 roku Pelplin powrócił do Macierzy po blisko 148 latach zaboru pruskiego. 26 stycznia 2018 roku o godz. 11.15 odbyła się inscenizacja na ulicach Pelplina przypominająca to wydarzenie. Tego dnia zrekonstruowany został przyjazd dowódcy Frontu Pomorskiego – Generała Józefa Hallera, który miał miejsce 7 dni po oficjalnym wyzwoleniu Pelplina tj. 4 lutego 1920 roku. Gen. J. Haller nawiedził również bazylikę katedralną. 

W środę, 24 stycznia 2018 r. o godz. 17.00 w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Pelplinie odbyła się wizyta duszpasterska ks. Infułata Tadeusza Brzezińskiego. Spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem kolędy, wspólną modlitwę, po której ks. Proboszcz pobłogosławił wychowanków i ich opiekunów oraz poświęcił pomieszczenia, w których wychowankowie uczą się i przebywają na co dzień. Wizyta nie obyła się bez tradycyjnego sprawdzenia zeszytów do religii. Dużo radości dostarczyła wszystkim zawartość uczniowskich zeszytów. Uczniowie i wychowawcy, na pamiątkę wizyty duszpasterskiej, zostali obdarowani okolicznościowymi obrazkami. Podczas poczęstunku przy wspólnym stole nie zabrakło serdecznych rozmów i wspólnie śpiewanych kolęd. Na pożegnanie ks. Proboszcz pobłogosławił wszystkich i wyraził nadzieję na kolejne przyszłoroczne spotkanie kolędowe.

W niedzielę 21 stycznia o godz. 18:00 w bazylice katedralnej odbył się koncert Filharmonii Szczecińskiej "Nie było miejsca dla Ciebie".

W czwartek, 18 stycznia 2018 r., w Skarszewach odbył się finał Diecezjalnego konkursu: "Marta Wiecka Dziś". IV edycja wydarzenia została zorganizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Błogosławionej Siostry Marty Wieckiej. W finale wzięło udział 43 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Po etapach szkolnych i rejonowych do finału zakwalifikowały się dwie uczennice Szkoły Podstawowej nr 2 w Pelplinie: Julia Kleina i Jolanta Zielińska, obie z klasy 3A Gimnazjum. Rozwiązanie testu nie przyniosło jednak definitywnego rozstrzygnięcia, ponieważ okazało się, że dwie dziewczyny, które napisały najlepiej, mają taką samą liczbę punktów. Jedną z nich okazała się, ku naszej wielkiej radości, Julia Kleina. Komisja konkursu była przygotowana na taką ewentualność i przeprowadziła dogrywkę w której zwycięstwo odniosła Julia.

Parafia Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie | parafia-pelplin.pl

Powrót do góry