23 września Mszą Świętą o godzinie 17.30 sprawowaną pod przewodnictwem biskupa diecezjanego Ryszarda Kasyny rozpoczęła się diecezjalna peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej.

Biskup na początku podkreślił znaczenie maryjnego orędzie, które zostało przekazane trójce pastuszków sto lat temu. Jednocześnie wyraził, że jest ono aktualne również dziś, a przez tą peregrynację płynie także do Pelplina oraz całej diecezji. Mamy zwrócić szczególną uwagę na orędzie wzywające do nawrócenia a także zachowania nadziei, która jest jedną z trzech cnót Boskich.

Biskup zaapelował, byśmy wspólnie poprzez tą możliwość nawiedzenia modlili się o pokój na świecie oraz poszanowanie istoty ludzkiej. Mówił, że ma to nam stworzyć szansę ścisłej bliskości z Bogiem.

Maryjne wezwanie do nawrócenia i pokuty w dzisiejszych czasach nabiera szczególnego znaczenia - akcentował biskup.

Nawiązując do Czytania z Apokalipsy wg św. Jana przytoczył obraz Maryi jako znak dla świata, w który mamy się wpatrywać i ze szczerością serca realizować to, co nam przekazuje.

Jednocześnie wyróżnił, że w liturgii słowa była mowa również o drugim znaku - smoku, który jest ucieleśnieniem Szatana. "On - wąż starodawny zjada nasze dobre czyny i odwodzi z drogi prowadzącej do Boga". Biskup przestrzegł przed jego przebiegłością, inteligencją oraz tym, że bardzo często zwycięża wychodząc na przeciw człowiekowi i idąc z duchem czasu. Niekiedy proponuje nam z pozoru dobre i piękne rzeczy, które oddalają nas od Boga. 

Na zakończenie zwrócił się do Maryi prosząc, by Jej objawienie w Fatimie wyjednało nam wszystkim wspólne łaski u Boga.

Po zakończonej Eucharystii kopia figury została przewieziona do parafii pw. św. Mateusza w Starogardzie Gdańskim. Peregrynacja zakończy się 22 października w Chojnicach.

Tekst: Konrad Mania

Foto: Michał Mierzejewski

Galeria zdjęć »

Parafia Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie | parafia-pelplin.pl

Powrót do góry