W piątek, 10 maja odbyła się w naszej parafii wizytacja kanoniczna, która odbywa się w każdej parafii co pięć lat.

Czym jest wizytacja?

"Po pierwsze wizytacja biskupa w parafii jest czynnością apostolską, pasterską. Biskup jako następca apostołów, i jak niegdyś oni sami, odwiedza parafię, by spotkać się z wiernymi, wspólnie przeżywać radość chrześcijańskiej wiary. Przyjeżdża, by słuchać o radościach, wejść w nasze troski, by prosić Boga o błogosławieństwo dla naszego życia. Ksiądz biskup na wizytację przybywa zawsze jako gospodarz diecezji, by zapoznać się z sytuacją duszpasterską i gospodarczą parafii. Trzeba podkreślić, że wizytacja jest to nie tyle czas sprawdzania i kontroli, ale czas spotkań z wiernymi, czas umacniania ich wierności Chrystusowi, Ewangelii i Kościołowi. (...) Po drugie wizytacja biskupa w parafii ma wymiar kanoniczny. Wizytacji kanonicznej podlegają wszystkie dziedziny życia religijnego, moralnego, apostolskiego i administracyjno-gospodarczego. Podczas wizytacji, ksiądz biskup poznaje charakterystykę parafii, życie religijne parafii, interesuje go przebieg katechizacji, oraz zapoznaje się z innymi formami duszpasterstwa występującymi w parafii. Wizytacja pasterska jest jakby duszą biskupiego posługiwania i rozszerzeniem duchowej obecności biskupa pomiędzy wiernymi. Właśnie tak objawia się ona w swojej prawdziwej istocie, czyli jako znak obecności Pana, który odwiedza swój lud, przynosząc mu pokój" (Pastores gregis, nr 46).

W miniony piątek Ksiądz Biskup Diecezjalny od samego rana gościł w naszej parafii. W ramach wizytacji odwiedził mamę jednego z kapłanów pochodzących z Pelplina, jednego z chorych z naszej wspólnoty, pelplińskie szkoły oraz naszych księży wikariuszy. Spotkał się z samorządowcami, dyrektorami szkół, katechetami, członkami rady parafialnej oraz z przedstawicielami wszystkich wspólnot działających w naszej parafii. O godz. 18:00 w katedrze odprawił Mszę św. w intencji naszej parafii, podczas której udzielił sakramentu bierzmowania naszej młodzieży.

Zdjęcia z bierzmowania można obejrzeć pod poniższym linkiem:

https://drive.google.com/drive/folders/13DJUbgE1FMS6ubn3f3obQuCOmYOHzjOC?usp=sharing

Zainteresowane zdjęciami osoby prosimy o kontakt z Krzysztofem Mania poprzez email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub FB Krzysztof Mania fotografia.

Galeria zdjęć »

Parafia Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie | parafia-pelplin.pl

Powrót do góry