W marcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Módlmy się, aby osoby, które w różnych częściach świata ryzykują życie dla Ewangelii, zarażały Kościół swoją odwagą i swoim misyjnym zapałem.
Trwa Wielki Post. Kościół Święty przypomina: wszyscy wierni obowiązani są czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni okresu postu i pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele. Powstrzymywanie się od zabaw pomaga w opanowaniu instynktów i sprzyja wolności serca.
Czynami pokutnymi są:
– modlitwa
– jałmużna
– uczynki pobożności i miłości
– umartwienie przez wierniejsze pełnienie obowiązków
– wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post.
Czasem pokuty w Kościele są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia we wszystkie piątki i środę popielcową. Post obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w czasie Wielkiego Postu.
Kolekta dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na Wyższe Seminarium Duchowne.
W środę (20 marca) rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne dla dzieci i młodzieży z Zespołu Kształcenia i Wychowania nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2, Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych. Program rekolekcji przedstawiony został przez wychowawców w szkole. Rekolekcje trwać będą do piątku (22 marca).
Z racji rekolekcji Msze św. od środy do piątku odprawiane będą w kościele Bożego Ciała.
W środę o godz. 17.30 wspólna modlitwa różańcowa przed Mszą św. wieczorną i nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
W czwartek o godz. 18.00 Msza św. za Wyższe Seminarium Duchowne oraz modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne.
Tego dnia o godz. 19.30 w Muzeum Diecezjalnym – w ramach koncertów czwartkowych – pieśni wielkopostne w wykonaniu zespołu wokalnego „Amoroso”.
W piątek Droga Krzyżowa w kościele Bożego Ciała o godz.:
– 16.00,
– 17.00,
– 18.00 z udziałem dorosłych,
– 19.15 z udziałem młodzieży w Bazylice katedralnej.
22 marca (w piątek) parafia katedralna organizuje Ekstremalną Drogę Krzyżową im. Karola Wojtyły z Pelplina do Piaseczna o długości 40 kilometrów.
O godz. 20.00 Msza św. w Bazylice katedralnej i błogosławieństwo uczestników.
Informacje na temat Ekstremalnej Drogi Krzyżowej można otrzymać po każdej Mszy św., w biurze parafialnym oraz na stronie: www.edk.org.pl
Gorzkie Żale o godz. 15.00.
Za udział w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny.
Gorzkie Żale z udziałem dzieci w niedzielę o godz. 11.40.
W przyszłą niedzielę (24 marca), Niedziela Palmowa Męki Pańskiej. Błogosławieństwo palm przed każdą Mszą św.
O godz.:
– 10.00 Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Pomocniczego Arkadiusza Okroja. Po Mszy św. otwarcie Kiermaszu Wielkanocnego w krużgankach Bazyliki, który trwać będzie do godz. 15.00. Podczas kiermaszu będzie można nabyć m.in.: potrawy i wypieki postne, wielkanocne, ozdoby świąteczne, miody i przetwory z miodów i wiele innych dań...
– 11.45 Inscenizacja Niedzieli Palmowej, uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy (zbiórka ul. Kanonicka i przemarsz do katedry).
Spowiedź św. przed Świętami Wielkanocy z udziałem kapłanów dekanatu pelplińskiego w Wielki Wtorek i Wielką Środę od godz. 15.30 do 17.00.
W kościele Bożego Ciała można skorzystać z Sakramentu Pojednania w ramach tzw. Stałego Konfesjonału. Codziennie (od poniedziałku do soboty z wyjątkiem uroczystości i dni ustawowo wolnych od pracy) w godzinach od 15.00 do 17.00 dyżur w konfesjonale będą pełnić kapłani mieszkający i posługujący w Pelplinie. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z tej dodatkowej możliwości przystąpienia do Sakramentu Pokuty.
Wystawienie Najświętszego Sakramentu w kościele Bożego Ciała od godz. 8.30 do Mszy św. wieczornej (od poniedziałku do piątku).
ks. Tadeusz Brzeziński
Proboszcz parafii katedralnej