W marcu łączymy się z Papieżem w modlitwie:
Módlmy się, aby rodziny podzielone znalazły w przebaczeniu uzdrowienie ze swoich zranień i odkryły na nowo, także w swoich różnicach, wzajemne bogactwo.
Trwa Wielki Post.
Kościół Święty przypomina: Wszyscy wierni obowiązani są czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni okresu postu i pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele. Powstrzymywanie się od zabaw pomaga w opanowaniu instynktów i sprzyja wolności serca.
Czynami pokutnymi są:
– modlitwa
– jałmużna
– uczynki pobożności i miłości
– umartwienie przez wierniejsze pełnienie obowiązków
– wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post.
Czasem pokuty w Kościele są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia we wszystkie piątki i środę popielcową. Post obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w czasie Wielkiego Postu.
Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 15.00.
Gorzkie Żale z udziałem dzieci o godz. 11.40 przed Mszą św.
W okresie Wielkiego Postu można składać ofiary do skarbonki św. Antoniego (pod chórem) jako pomoc dla najbardziej potrzebujących.
W środę (2 kwietnia) przypada 20. rocznica Sakry Biskupiej Biskupa Pelplińskiego Ryszarda Kasyny. W przeddzień imienin oraz w rocznicę przyjęcia święceń biskupich ogarniamy modlitwą Księdza Biskupa prosząc, aby dobry Bóg prowadził w posłudze pasterskiej bezpiecznie swoimi drogami i otaczał opieką przez wstawiennictwo patronki diecezji Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Tego dnia o godz. 17.30 wspólna modlitwa różańcowa przed Mszą św. wieczorną i nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
W tygodniu przypadają Dni Eucharystyczne:
– w pierwszy czwartek miesiąca (3 kwietnia) o godz. 18.00 Msza św. za Wyższe Seminarium Duchowne oraz modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne.
Tego dnia o godz. 19.00 w Muzeum Diecezjalnym odbędzie się Koncert Czwartkowy w wykonaniu Orkiestry Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie pod batutą Przemysława Fiugajskiego.
– w pierwszy piątek miesiąca (4 kwietnia) spowiedź św. od 16.30 w kościele Bożego Ciała.
Droga Krzyżowa w kościele Bożego Ciała:
– z udziałem dzieci w wieku przedszkolnym do klas III o godz. 16.00,
– z udziałem dzieci starszych o godz. 17.00 w łączności ze Mszą św. pierwszopiątkową,
– z udziałem dorosłych o godz. 18.00,
– o godz. 19.15 Droga Krzyżowa z udziałem młodzieży w Bazylice katedralnej.
Tego dnia zapraszamy na Ekstremalną Drogę Krzyżową. Nasze pielgrzymowanie z rozważaniem Męki Pańskiej rozpoczniemy Mszą św. o godz. 20.15. Trasa 40 km: Pelplin – Piaseczno. Osoby zainteresowane mogą uzyskać informacje po każdej Mszy św. Szczegółowe informacje na ten temat na stronie www.edk.org.pl
– w pierwszą sobotę miesiąca (5 kwietnia) chorych i ludzi starszych z posługą sakramentalną odwiedzimy w godzinach przedpołudniowych.
Jak zapowiadaliśmy wcześniej w przyszłą niedzielę (6 kwietnia) przed Bazyliką katedralną można złożyć ofiarę na Hospicjum w Tczewie.
Na Mszy św. o godz. 16.00 gościć będziemy Zespół Młodzieżowy „Totus Tuus”z parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła z Tczewa.
W kościele Bożego Ciała można skorzystać z Sakramentu Pojednania w ramach tzw. Stałego Konfesjonału. Codziennie (od poniedziałku do soboty z wyjątkiem uroczystości i dni ustawowo wolnych od pracy) w godzinach od 15.00 do 17.00 dyżur w konfesjonale będą pełnić kapłani mieszkający i posługujący w Pelplinie. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z tej dodatkowej możliwości przystąpienia do Sakramentu Pokuty.
Wystawienie Najświętszego Sakramentu w kościele Bożego Ciała od godz. 8.30 do Mszy św. wieczornej (od poniedziałku do piątku).
ks. Tadeusz Brzeziński
Proboszcz parafii katedralnej